ÖRNEĞİMİZ - CEMÂLEDDİN HOCAOĞLU KAPLAN {RH.A}

O HALDE SEN VE BERABERİNDE TEVBE EDENLER, EMROLUNDUĞUNUZ ŞEKİLDE, DOĞRU YOLU TUTUN. SİZDEN HİÇBİRİNİZ BÜYÜKLENİP, ALLAH TARAFINDAN KONULMUŞ SINIRLARI AŞMASIN; ÇÜNKÜ UNUTMAYIN YAPTIĞINIZ HERŞEYİ O GÖRÜYOR. (KURAN-İ KERİM 11:112)

16-03-2022

ÖRNEĞİMİZ

Örneğimiz Hz. Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz'dir. Onun tebliğ hayatı, bütün safhasıyla bizim örneğimizdir.

Kur’ân şöyle der: 

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ ف۪ي رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَث۪يرًاۜ

"Allah Resulü'nde sizin için muhakkak güzel örnek vardır; (Hususiyle) Allah’ı ve ahireti uman ve Allah'ı çok zikredenler için." (Ahzab, 21)

Peygamber'in tebliğ hayatı dört safhadan ibarettir. Birinci ve ikinci safhası Mekke'de geçmiş ve onüç sene sürmüştür. Bu safhalar, sadece tebliğ ve telkin safhalarıdır, sabır ve tahammül safhalarıdır. Zora başvurma, mukabele bil-misil yoktur; İkaz, irşad ve ikna vardır. Akıllara, fikirlere ve vicdanlara seslenme vardır; Mesuliyet duygularını harekete geçirme vardır. Ahireti ve ahiretteki korkunç azabı, cehennem azabını hatırlatma ve uyarma vardır. Mekke'de gelen ayet Ve surelerin, zaten ağırlık merkezi bunlardır.

Muhterem arkadaşlar!

Bu iki safhada zora başvurulmamıştır, mukabele bil-misil yapılmamıştır. Neden? Çünkü, hikmet bunu gerektiriyor da ondan. Zira, zora başvurur, mukabele bil-misil yaparsanız ortalık karışır ve iç savaş meydana gelir, artık tebliğ ve davet ortamı bulamazsınız!..

Şurası da unutulmamalıdır ki: O günün Mekke'sinin ve çevresinin insanları, nasıl İslâm hakikatlarını bilmiyorlar idiyse ve nasıl bir cehalet devri yaşıyorlar idiyse, günümüz dünyasının insanı da İslâm'ı bilmiyor.

 

Cemâleddin Hocaoğlu Kaplan {Rh.a}
DÂRU'L HİLÂFETİ'L ALİYYE MEDRESESİ​​


YAZI KÖŞESİ

Hilafet-i İslamiyye

SAYAÇ

Bugün 478
Toplam 529834
En Çok 1316
Ortalama 349