MÜHİM BİR İKAZ - CEMÂLEDDİN HOCAOĞLU KAPLAN {RH.A}

O HALDE SEN VE BERABERİNDE TEVBE EDENLER, EMROLUNDUĞUNUZ ŞEKİLDE, DOĞRU YOLU TUTUN. SİZDEN HİÇBİRİNİZ BÜYÜKLENİP, ALLAH TARAFINDAN KONULMUŞ SINIRLARI AŞMASIN; ÇÜNKÜ UNUTMAYIN YAPTIĞINIZ HERŞEYİ O GÖRÜYOR. (KURAN-İ KERİM 11:112)

31-03-2022

MÜHİM BİR İKAZ[1]

 

Hoca, idareci ve tüm teşkilat mensubu kardeşlerime mühim bir uyarı!

Elhamdülillah, teşkilatımız İslâm’ın ışığında, ilmî ve fikri zeminde emin adımlarla hedefine doğru ilerlemektedir. İlerlerken de fert ve cemaatların katılmasıyla da sayısını artırmakta hacmini genişletmektedir. Keza, gün geçtikçe de cemaatımızdaki cesaret ve şuur seviyesi yükselmektedir. Ve her tarafta kendi varlığını duyurmakta, kabul ve tasdik ettirmektedir. Ve nihayet bu gidiş güzel bir gidiştir, hayırlı ve bereketli bir gidiştir. Bu gidişle Kur’an’ın anayasa, şeriatın kanun, devletin İslâm devleti olmasından ibaret olan hedefine, biiznillah ulaşacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü Rabbimizin va’di sarih ve kesindir. 

وَلَيَنْصُرَنَّ اللّٰهُ مَنْ يَنْصُرُهُۜ اِنَّ اللّٰهَ لَقَوِيٌّ عَز۪يزٌ

“... Allah’ın dinine yardım edenlere elbette Allah yardım edecektir. Şüphesiz ki, Allah kuvvetlidir, galibtir.” (Hacc, 40)

Ancak, muhalif ve muarızlarımız da durmuyor; bu hareketi durdurmak ve karalamak için her türlü yalan ve iftirayı yapmaktan çekinmiyorlar. Fakat, Allah’a şükür yalan ve iftiraları tutmuyor, geri tepiyor. Yani dinen, ilmen ve fikren cevap vermekten aciz kalan İslâm’ın iç ve dış düşmanları, yalan ve iftiralarının hatta tehditlerinin de fayda vermediğini görünce beyinlerinden vurulmuşa dönüyorlar!..

Kaba kuvvete başvurma:

Böylelerinin yapacakları tek şey kalmıştır. O da kaba kuvvete başvurup olay çıkarmak, onunla ortalığı velveleye verme yoluna gitmektir. Yani olayları hem kendileri çıkarır, ona sebebiyet verirler hem de basınıyla, yayınıyla o olayları size yüklerler. Hem de habbeyi kubbe edercesine olayları abartır ve kabartırlar ve bu hususlarda yalan ve iftiradan asla sakınmazlar ve utanmazlar!..

İşte bunlardan iki tanesine bu günlerde şahit olmaktayız. Günaydın Gazetesinin verdiği habere bakınız; hadiseleri nasıl ters gösteriyor?!.

Büyük puntolarla şöyle diyor: “Almanya’da Kara Ses Cemaleddin Kaplan, bu defa Hamburg’da olay çıkarttı! Almanya’da çatışma! Gericiler camiye sokulmadı! Hamburg kentinde Kara Ses Cemaleddin Kaplan’ın taraftarları camiye girip bildiri dağıtmak istedi. Ancak içeri sokulmadılar. Daha sonra camiden cıkanların üstüne bıcak, sopa ve zincirlerle saldırdılar. Çıkan çatışmada bir kişi yaralandı, altı Türk gözaltına alındı.”

Günaydın Gazetesi yine aynı sayıda yazıyor: “Almanya’da oturan Kara Ses Cemaleddin Kaplan olay üstüne olay çıkartıyor. 1000’e yakın Türk ve İranlı Almanya’da şeriat lehine gösteriler yaptı. “Kudüs’ü Anma Günü” dolayısıyla yapılan yürüyüşlere Yahudilerden olusan bir gurub engel olmak istedi.” (25. Mayıs 1987)

Bir zamanlar bir müftünün keçisi çalınmıştı da gazeteler “Müftü keçi çaldı” diye yazmışlardı. İnsan işittiği zaman inanacağı gelmiyor ama, bu kabil tersyüz etmeleri görünce tamam diyor, demek ki insanoğlu bu derece insanlığını kaybediyor da artık yüzünde utanma hissi kalmıyor. Günaydın’ın ve benzeri gazetelerin, bu olaylarla ilgili yazdıkları hep yalan iftira! Camiye giren yok, girmek isteyen yok; 50-100 m uzaktan cemaata bildiriler dağıtılır, hadise yok. Milli Görüş camisinin karete grubu tahrik edilir, başlarındaki İspanyol gayri müslim hocalarıyla birlikte bildiri dağıtanların üzerlerine saldırırlar, Polis yetişir. Gözaltına alma diye bir şey yok. Gerisi abartmadır.

Bonn Yürüyüşü’nde ise, bir grup insan -ki bunların İranlı solculardan olduklarını orada söylediler- toplantıya katılanlara saldırmak istedi ise de polis mani oldu. Binaenaleyh, ister kara ses olsun ister gür ses olsun Cemaleddin Kaplan’ın bu olaylarla ilgisi ne?!. Fakat ilgisi olsa da olmasa da onlar için mühim değil; onlar için mühim olan Cemaleddin Hoca’yı ve bağlı bulunduğu hareketi karalamak, gözden düşürmeye çalışmaktır. Yoksa Cemaleddin Hoca; kanunsuz bir iş mi yapmış? Hayır! Bonn yürüyüşü için müsaade alınmış, o da bu yürüyüşe bir müslüman olarak katılmıştır. Her müslümanın katılması gereken evrensel bir yürüyüş! Yani bütün dünya müslümanlarını yakından ilgilendiren bir mesele! Mescid-i Aksa meselesi; bu mescidin hürriyete kavuşma meselesi!..

Elhasıl: Siz; gazetelerin yazdığına, radyoların yayınına bakmayın; saldıran, bildiri dağıtanlar değil, karşı taraftır. Kudüs yürüyüşünde saldıran, yine karşı taraftır, yürüyüşe katılanlar değildir. Tıpkı imam-keçi meselesinde olduğu gibi.

Son derece dikkatli olun:

Defalarca söylediğimiz ve yazdığımız gibi, tekrarında fayda görüyoruz.

Son derece dikkatli olacaksınız ve olayların üzerine asla gitmeyeceksiniz. Hatta olayların, üzerinize gelmekte olduğunu görürseniz, gerekirse kaçacaksınız, polise haber vereceksiniz. Size dost görünüp sizi tahrik edenler de olabilir, ajanlar da olabilir; karşı taraftan veya sizin tarafınızdan gözüküp, hadise çıkarırlar da sizin üzerinize atıp kendileri çekip giderler, suçlu siz olursunuz...

Muhterem Kardeşlerim!

Sizlerden son derece istirham ediyorum: Bugüne kadar olaylara karışmadığımız gibi, bundan böyle de karışmayınız. Karışırsanız, hele hadiselere siz sebep olursanız, vebal olur, günah olur, Peygamberin sünnetine aykırı olur. Allah Resulü, Mekke devrinde bütün eza ve işkencelere rağmen, hep sabırla, hep ayet okuyarak cevap vermiş, sahabesine de aynı şekilde davranmalarını sık sık tavsiye etmiştir. Bilirsiniz; tebliğ devrinde zora baş vurma, eylem yapma mukabele bilmisil yapma ve şiddet hareketi yoktur ve yasaktır. Zinhar bu kabil şeylerden sakınacaksınız! Şayet Allah’ın rızasına, Peygamberinin sevgisine mazhar olmak ve başarıya ulaşmak istiyorsanız, Peygamber ve Sahabesi gibi, hareket edeceksiniz; herhangi bir hadiseye meydan vermeyecek siniz. Gerekirse hadise yerinden hızla uzaklaşacaksınız!

Ama, İslâmi ölçüler içerisinde cevap vermeyi de ihmal etmiyeceksiniz. Hele hele asla taviz vermeyeceksiniz! Sizin yar ve yardımcınız Kavi ve Aziz olan Rabbülalemin’dir!..

Selam ve sevgilerimle!..

 

Cemâleddin Hocaoğlu Kaplan {Rh.a}
DÂRU'L HİLÂFETİ'L ALİYYE MEDRESESİ


[1] Mesajlar kitabından.


YAZI KÖŞESİ

Hilafet-i İslamiyye

SAYAÇ

Bugün 488
Toplam 529844
En Çok 1316
Ortalama 349